2021 LGS Nakil İşlemleri Nasıl Olacak?

0
2029

2021 LGS Nakil İşlemleri

Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmî ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecektir.

 

2021 LGS NAKİL TAKVİMİ
1. NAKİL
DÖNEMİ
Tercih İşlemleri 26-30 Temmuz 2021
Sonuçların Açıklanması 02 Ağustos 2021
2. NAKİL
DÖNEMİ
Tercih İşlemleri 02-06 Ağustos 2021
Sonuçların Açıklanması 09 Ağustos 2021

NAKİL TERCİHLERİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?
Herhangi bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler nakil başvurusunda bulunabilecek.

NAKİL TERCİHLERİ NEREDEN VE KAÇ DEFA YAPILACAK?
Nakil işlemleri iki dönemde yapılacak. Başvuru işlemleri, herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecektir.

NAKİL TERCİHLERİNDE BOŞ KONTENJAN ŞARTI VAR MI?
Yerleştirmeye esas nakil tercihleri, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın seçilebilecektir.

NAKİLLERDE KAÇ TANE OKUL TERCİH EDİLEBİLİR?
Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.

YEREL YERLEŞTİRME TERCİHİ YAPMAK ZORUNLU MU?
Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ya da pansiyonlu okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

KAYIT ALANINDAN OKUL SEÇMEK ZORUNLU MU?
Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

HERHANGİ BİR OKULA YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLERİN TERCİHLERİ NASIL OLACAK?
Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecektir.

ÖZEL OKULLARA NAKİL BAŞVURUSU YAPILABİLİR Mİ?
Yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularının alınması sürecinde özel ortaöğretim kurumlarına kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecektir.

KAYITLAR NASIL YAPILACAK?
Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları –açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

  • Nakil tercihlerinde herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin ilk yerleştikleri okuldaki hakları saklı kalacaktır.
  • Öğrenciler, ayrıca istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas nakil başvuru dönemlerinde Meslekî Eğitim Merkezleri veya Açık Öğretim Kurumlarını da tercih edebileceklerdir.
  • Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılır.
  • Yerleştirme işlemleri için tercih başvurusu yapmayan öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde tercihte bulunabileceklerdir.
  • TERCİHLERİNİZİ OKUL MÜDÜRLÜKLERİNDEN ONAYLATMAYI UNUTMAYINIZ…

2021 LGS nakil işlemleri PDF İNDİR

 

Önceki İçerikBİLSEM Sonuçları Açıklandı
Sonraki İçerik2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz