Deneyap Sınavı Nasıl Olacak?

0
14064

Deneyap Sınav Sonuçları Açıklandı…

DENEYAP UYGULAMA SINAVININ TARİHİNİ VE NASIL OLACAĞINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

DENEYAP Teknoloji Atölyelerine öğrenci seçimi için yapılacak olan sınav 09 Şubat 2020 tarihinde yapılacak ve sınav saat 10:00 da başlayacak.

Sınavda 60 soru sorulacak ve öğrencilere 120 dakika süre verilecek. Yazılı sınav matematik, fen, algoritma ve genel kültür bölümlerden oluşur ve 60 soru içerir. Sınav sorularında muhakeme, verileri okuyabilme ve yorumlama, çıkarım yapabilme, problemi tespit edebilme, kritik düşünebilme, araştırma yapabilme ve değişken belirleme becerileri ölçülür. Sınav, bilgilerin değil becerilerin ölçüldüğü sorular içerir. Sınav ortaokul ve lise seviyesinde hazırlanır. 4. ve 5. sınıflar ortaokul sınavına, 8. sınıf , 9. sınıf öğrencileri ile lise hazırlık sınıfı öğrencileri lise sınavına dahil olurlar.

3 Yanlış Bir Doğru Cevabı Götürecek mi?

Sınavda doğru sayıları esas alınır ve yanlışlar doğruları etkilemez.

Değerlendirme Nasıl Yapılacak?

Sınav sonunda, her öğrenci kendi seviyesindeki öğrenciler arasından değerlendirilir. Her ilin kontenjanı doğrultusunda 2.5 katı kadar öğrenci uygulama sınavına davet edilir. Böylelikle her il kendi içinde farklı taban puanlarına sahip olur. Hem sınıf seviyesindeki sıralama, hem de il bazlı sıralama tamamlandığında uygulama sınavına dahil olan öğrenciler ilan edilir.

Uygulama Sınavı Nasıl Yapılacak?

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde Öğrenci Seçme Sınavı’nın 1. Aşaması olan Yazılı Sınavı başarı ile geçen öğrenciler Uygulama Sınavı’na girmeye hak kazanır.

Uygulama Sınavı’nda öğrencilerden kendilerine verilen tema doğrultusunda özgün fikirlerini ortaya çıkaran, teknik bilgilerini kullanabilecekleri bir proje tasarımı yapmaları beklenir. Öğrenciler proje yapma süresi tamamlandığında geliştirdikleri projeyi ilgili jüri üyelerine belirtilen süre dâhilinde sunarlar. Sunum esnasında, öğrencilerin projeleri değerlendirilirken problem çözme, özgün düşünme, yaratıcı ve yenilikçi çözüm üretme, kendini ifade edebilme gibi becerileri dikkate alarak değerlendirme yapılır.

Sınavda Yanında Neler Bulunması Gerekir?

Sınav Giriş Belgesi, Nüfus cüzdanı, birkaç siyah kurşun kalem, silgi. (Çanta, cep telefonu, telsiz, çağrı cihazı vb. iletişim araçları, fotoğraf makinesi, kamera vb. görüntü kaydetmeye yarayan cihazları yanında bulunduğu tespit edilen kişinin sınavı geçersiz sayılacaktır.

Yazılı Sınav ve Uygulama Sınavı sonucunda Puan Nasıl Hesaplanacak?

Yazılı sınav ve uygulama sınav sonuçlarının belirlenen yüzdeye göre hesaplanmasıyla kontenjan dahilinde en iyi olan adaylar Deneyap öğrencisi olmaya hak kazanır.

Yazılı Sınav puanının % 70’i ve Uygulama Sınavı puanının % 30’u hesaplanarak toplam puanınız hesaplanacaktır.

 

 

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde Hangi Günler Ders Verilecek?

Eğitimlerimiz okul dönemlerinde hafta sonu cumartesi veya pazar günleri öğleden önce veya öğleden sonra olacak şekilde haftalık 4 saat olarak yürütülmektedir. Yaz tatili dönemlerinde ise eğitimler hafta içi hızlandırılmış bir program ile uygulanmaktadır.

Sınav Konuları Ve Soru Sayısı
Matematik 60 Soru 120 Dakika
Fen
Algoritma
Genel Kültür

Kaynak:https://www.deneyapturkiye.org/

DENEYAP Uygulama Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Önceki haberYKS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı
Sonraki haberÖSYM’den Öğretmenlere Yeni Sınav Görevi

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı giriniz