Bazı Öğrenciler Ders Çalışmakta Neden Zorlanırlar?

4
4232
ders çalışma

Bazı Öğrenciler Neden Ders Çalışmakta Zorlanırlar?

Her gün milyonlarca öğrenci sabahın erken saatlerinde okula gitmek için yollardadır. Okulda kurslar hariç 6-8 saat arasında ders görürler. Bu kolay bir şey değildir çocuklar için buna rağmen her gün okula düzenli olarak giderler. Aileler, çocuklarını okula göndermek için her gün ikna etmeye de (istisnalar olabilir) çalışmazlar. Öğrenciler koşullanmış olarak yollara koyulurlar.

Öğrenciler okulda ortalama 7 saat ders dinlemeyi (en azından sınıfta oturmayı) başarabilirken,  neden evde 1 saat bile ders çalışmakta ve ödevlerini yapmakta bu kadar zorlanırlar? Öğrencinin ders çalışamamasında problem sadece derslerin zor olması, ders çalışırken sıkılması veya yorulması olmasa gerek. Çünkü bunlar okuldaki dersler için de geçerli. O zaman sorun ne? Asıl mesele “öğrencinin beklentisi”, “motivasyonu” ve “okul ve derse yüklediği anlam” olabilir mi acaba?

 

Okul ve Ders Çalışmaya Yüklenen Anlam

Okulun önemi, öğrenci ve veliler için olmazsa olmazdır, hayatidir, gelecekleri için ihtiyaçtır. İşte bu nedenlerden dolayı öğrenciler sabahları  “bugün yorgunum, canım istemiyor, sıkılıyorum, dersler çok zor” gibi nedenleri ileri sürerek okula gitmesem mi diye düşünmez. (Arada bir düşünse bile ebeveynler okula gitmemek de ne demek diye kararlı duruşlarını sergilerler.) Çünkü bilirler ki okula gitmek bir tercih değildir, zorunluluktur, ihtiyaçtır, sorumluluktur.

 Ders çalışmayı, ödev yapmayı ve kitap okumayı ise öğrenciler ihtiyaç olarak değil tercih olarak görmekteler. Kısacası öğrenciler, tv izlemek, bilgisayar oynamak gibi ders çalışmayı sadece istedikleri zaman yapabilecekleri bir etkinlik olarak görmekteler. Öğrenciler, ders çalışmayı, kitap okumayı ve ödev yapmayı ihtiyaç olarak görürlerse, sorumlulukları olduğunu bilirlerse motive olmaları daha kolay olacaktır.  Ailelerin bu yönde mesaj vermesi faydalı olacaktır.

 

Beklentiler

Öğrenciler büyük bir heves ile ders çalışmaya başlar, bir süre çalıştıktan sonra sıkılır ve ders çalışmayı bırakır. Çünkü beklentisi ders çalışırken sıkılmamaktır, sıkıldığında hayal kırıklığı yaşar ve vazgeçer.

Öğrencinin beklentisi çalıştığı konuyu hemen anlamaktır, anlayamazsa hayal kırıklığı yaşar ve ders çalışmayı bırakır. İşte bu nedenle öğrenciler daha çok sevdiği ve en iyi anladığı derse çalışır. Çünkü birinci beklentisi öğrenmek değil, belirli bir süre çalışmak (kendi vicdanını rahatlatmak veya ailesinin beklentisini karşılamak için)  ve çalışırken sıkılmamaktır. Öğrencilerin çalışırken müzik dinleme isteği de bundan kaynaklanmaktadır.

Gönül ister ki tüm öğrenciler çalışırken sıkılmasın, çalıştığı konuyu hemen anlasın, yüksek motivasyonla, tutkuyla çalışsın. Ne yazık ki ders çalışmak her zaman (bazıları için hiçbir zaman) eğlenceli olmayabilir,  sıkılabilirsiniz ve dersi hemen anlamayabilirsiniz. Buradaki sorun öğrencinin beklentisidir. Oysaki ders çalışırken sıkılmasının, bazı konuları anlamakta zorlanmasının, daha önce defalarca çalıştığı halde soruları yanlış yapmasının bu süreçte normal olduğunun farkına varırsa, çözümün de ders çalışmayı bırakmak değil çalışmakta ısrar etmek olduğunu anlayacaktır.

Motivasyon

Motivasyonu, kısaca kişinin bir işi yapma ve devam ettirme konusundaki istekliliği olarak tanımlayabiliriz. Ders çalışmaya başlama, çalışmayı devam ettirme ve çalışmanın yoğunluğunda kuşkusuz en önemli etken motivasyondur.  İçsel motivasyona sahip kişiler (öğrenme isteği, başarılı olma isteği, ilgi, merak v.b.) dışsal motive  (ödül, ceza, not, ailenin baskısı v.b.) olan kişilere göre hedeflerine ulaşma konusunda daha kararlı ve azimlidirler. Engellere karşı daha dirençlidirler.

 Öğrenciler kendi motivasyonlarını yüksek tutmalılar. Olumsuz düşünceler motivasyonu azalttığı gibi olumlu düşünceler de motivasyonu artırır. (“Bu konuyu ne kadar çalışsam da anlamıyorum.” yerine “Bu konu zor olduğu için anlamam zaman alabilir.”, “Konuyu tam olarak anlamamış olsam da öncekine göre daha iyi durumdayım.”v.b.) Öğrencinin çalışacağı konunun günlük hayatta ne işe yaradığını araştırması, o konuyu öğrendiğinde ya da belirli bir süre çalıştığında kendini ödüllendirmesi gibi.

Motivasyon konusunda aile ve öğretmenlere de büyük görev düşmektedir. Aile ve öğretmenler öğrencileri motive etmek için olumsuz cümleler kurmamalı. Sadece sınav ve deneme sonucuna göre değerlendirme yapmak yerine çocuklarının çalışma süreci ve gösterdikleri çaba değerlendirilmeli.

Kısacası, öğrencilerin ders çalışmaya yükledikleri anlam, beklentileri ve motivasyonları ders çalışma sürecini belirleyecektir.

Önceki İçerikÖğretmenlere Yeni Sınav Görevi
Sonraki İçerikSelektif Mutizm (Seçici Konuşmama) Nedir?

4 YORUMLAR

  1. yazınleyin 8. sınıfa çalışacam ama ne yapacağımı bilmediğimden dolayı kütüphanede araştırma yaptım ve sizi buldum.bende çok dikkat dağılıyor ve zorlanıyorum ve ben bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum nasıl yapmalıyım ben kitapları severim hatta hep elime geçsin okurum kitap ama derse böyle dikkat veremiyorum

    • Yaz tatilinde çok yoğun çalışmana gerek yok. Öncelikle tatilde iyi dinlen ve sosyal ve sportif faaliyetlerde bulun. Ders çalışma konusunda ise yeni nesil sorulara uygun kitaplardan çalış. Özellikle Türkçe (paragraf) ve matematik dersine ağırlık ver. LGS sınavında mantık muhakeme ve yorumlama becerisini ölçen sorular ağırlıkta. Bu nedenle bu tarz sorular çözmelisin. Kitap okumaya da devam et. Dikkatle ilgili yaşadığını sorun dikkat eksikliğinden olabileceği gibi motivasyon düşüklüğüne bağlı da olabilir. Dikkat konusunda okuldaki rehber öğretmeninden yardım almanı öneririm.

  2. EMEĞİNİZE SAĞLIK HOCAM. ÖĞRENCİLERİN NEDEN DERS ÇALIŞMADIKLARINI GÜZEL TESBİT ETMİŞSİNİZ. BİR EKLEME YAPMAK İSTERİM. OKULA DÜZENLİ GELDİĞİ HALDE DERSİ DİNLEMEYEN VE İLGİ GÖSTERMEYENLER DE VAR. OKULA BİR İHTİYAÇTAN GELİYOR AMA BU İHTİYAÇ SOSYALLEŞME OLUYOR. KEYİFLİ ZAMAN GEÇİRİYOR. YA DA BAŞKA ALTERNATİF GÖREMEDİĞİ İÇİN. DOLAYISIYLA ÖĞRENCİLERDE DIŞARDAN GELEN OLUMSUZ VE YANLIŞ YÖNLENDİRME DE DERSE İSTEKSİZ HALE GETİREBİLİYOR.

    BİR DE ÖĞRENCİ NASIL İSTEKLİ HALE GETİRİLEBİLİR İLE İLGİLİ DE YAZARSANIZ SEVİNİRM

    • Teşekkürler. Tabi ki yazılanlar dışında başka etkenler de mevcut. Bunlardan birisi de sizin söylediğiniz. Tüm nedenlere değinmek mümkün olmadığı için çoğunluğun sorunu olduğuna inandığım noktaya değinmeye çalıştım. İnşallah dediğiniz konuda da kısa zaman içinde yazmaya çalışırım…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz