Okul Fobisi

0
2206
Okul Fobisi

    OKUL KORKUSU (FOBİSİ)

Okul fobisi, kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi yada bu konuda isteksiz görünmesidir.

     Nedenleri;

Okul fobisi olan çocuk görünüşte nedensiz olarak okula gitmekten korkmaktadır. Ancak bu korkuyu oluşturan bazı temel etkenler vardır. Anneden ayrılma korkusu, kardeş kıskançlığı, yeni kardeşinin olması, bir yakınını kaybetmesi, okul ya da öğretmenle yaşanan olumsuz bir olay, yeni eve taşınma ve bunun gibi birçok sebep çocukta okul fobisine neden olur. Ama en sık anneden ayrılma korkusudur. Özellikle ebeveynleri tarafından aşırı korumacı bir şekilde büyütülen, her istediği yapılan ve kuralsız bir biçimde yetiştirilen çocuklarda okul fobisi görülme olasılığı daha fazladır. Ayrıca eğer anne-baba çocuğu okula başlayacağı için çok kaygılı ise bu da çocuğu olumsuz etkileyecektir.

                        yalniz-cocuk                                           Belirtileri;
Çocuk sabahları okula gitmek istemez, ısrar edilince ağlar ya da bazı bedensel yakınmalar ortaya çıkar. Baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık, kusma bu belirtilerin başında gelir. Çocuğa okula gitmeyeceği söylendiğinde bu belirtiler kaybolur ertesi sabah tekrar ortaya çıkar.

       

    Neler yapılmalı?

Birinci olarak çocuğu anlayışla karşılamalı; kızmak, öfkelenmek, dayak atmak sorunu ağırlaştırabilir. İlk aşamada soruna neden olan faktörler tespit edilmeli. Çocuğa bu korkuyu başka arkadaşlarının da yaşadığı ama bunu atlatacağı anlatılmalı. Çocuk ile konuşulmalı
varsa endişeleri giderilmeli. Çocuğa okulla ilgili özendirici konuşmalar yapılmalı. Çocuğunuz her ne kadar okula gitmek istemese de gitmesi konusunda kararlı olmalısınız. Anne-baba çocuğa davranışlarında tutarlı olmalı. İlk haftalar çocukla okula gidilmelidir fakat bu süre çok uzun olmamalıdır. Aileler kesinlikle ders esnasında sınıflarda beklememelidir. Sınıf öğretmeni ile işbirliği yapılmalı. Gerekirse bir uzmandan yardım alınmalı.

Önceki İçerik2018-2019 Rehberlik Hizmetleri Program Hazırlama Kitapçığı Yayımlandı
Sonraki İçerikMükemmel Sınıf Yönetimi İçin 5 Temel İlke

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz