Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, adaylar iki ayrı oturuma katılacaklardır. İlk oturumda, adaylar Temel Yeterlilik Testi’ni alacaklardır. Bu testte adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerilerinin, yani Türkçe’yi doğru kullanma, okuma ve anlama, dil hakimiyeti ile matematiksel ilişkilerden yararlanmanın ölçülmesi amaçlanmaktadır. Bunun örnekleri dünyada seçkin yükseköğretim sistemlerinde mevcuttur. ikinci oturumda (AYT) ise adayların önceki yıllarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dair bilgisi esas alınacaktır.

Sınav Takvimi

Oturum Tarih Saat
I. Oturum (Temel Yeterlilik Testi) 27 Haziran 2020      10.15
II. Oturum (Alan Yeterlilik Testi)  28 Haziran 2020       10.15
III. Oturum (Dil Sınavı) 28 Haziran 2020     15.45

 

BİRİNCİ OTURUM
Türkçe ve Temel Matematik sorularından oluşan Temel Yeterlilik Testi olup, Türkçe ve Temel Matematik soruları geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığımızın ortak müfredatına dayalı olacaktır. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunludur.

BİRİNCİ OTURUMUN UYGULANMASI
TYT sınavında öğrencilerimizin temel yeterliliklerinin esas alındığı Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacaktır.
BARAJ PUANLARI                                                                                                                               TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir.
Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecektir.
Yükseköğretim Programlarına Başvurabilmek İçin En Az Kaç Puan Almak Gerekir?
Yükseköğretim Programının Türü İlgili Puan Türleri Puan Koşulu
Ön lisans programlarını tercih edebilmek için TYT En az 150 puan
Özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için (Devlet Konservatuvarlarının/Konservatuvarların lise devresi mezunlarının Konservatuvarların lisans devresine yerleştirilmesinde merkezî sınav puanı aranmaz.) TYT En az 150 puan*
Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için

İlgili puan türünde

En az 180 puan
İKİNCİ OTURUM
Bu oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer alacak, sorular  müfredata dayalı olacaktır. Bu kapsam da, Milli Eğitim Bakanlığının müfredatıdır.
 İkinci oturumda, 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, 40 adet Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 adet Matematik ve 40 adet Fen Bilimleri sorularından oluşmak üzere dört test yer alacaktır.

İkinci Oturumda Testlerin Ağırlıkları
İkinci Oturumda uygulanacak testlerin ağırlıkları puan türüne göre aşağıdaki gibi olacaktır.
Tercih edilecek puan türüne göre:
Sözel puanda; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı %50, Sosyal Bilimler
testinin ağırlığı %50’dir.
Sayısal Puanda; Matematik testinin ağırlığı %50, Fen Bilimleri testinin ağırlığı %50’dir.
Eşit Ağırlık Puanda; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı %50, Matematik
testinin ağırlığı %50’dir.

II.Oturum Soru Sayıları


 

 

Puan Türleri

PUAN TÜRÜ TESTLERİN AĞIRLIKLARI
SÖZEL
[Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Sözel Test (%60)]
SAYISAL
[Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Sayısal Test (%60)]
EŞİT AĞIRLIK
[Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Eşit Ağırlık Testi (%60)]
DİL
[Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Yabancı Dil Testi (%60)]

SORU KİTAPÇIĞI NASIL OLACAKTIR?
Testler tek kitapçık hâlinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını cevap kâğıdında ilgili alanda işaretleyeceklerdir. Her bir soru kitapçığı matbaada özel olarak poşetlenecektir. Soru kitapçıkları sınavda adaylara, salon görevlileri tarafından poşet içinde, açılmadan ve rastgele dağıtılacaktır. Soru kitapçığı poşeti adayın kendisi tarafından açılmalıdır. Her soru kitapçığının “SORU KİTAPÇIK NUMARASI” farklı olacaktır. Farklı numaralarda basılan soru kitapçıklarındaki sorular birbirinin tamamen aynı olacak ancak soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevabın yeri değişebilecektir. Bu nedenle her adayın cevap anahtarı da farklı olacaktır.

Özel Yetenekle Öğrenci Alan Programlar
Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı bu yıl da aynı tutulmuştur. Temel Yeterlilikler Testi’ne giren ve Temel Yeterlilik Puanı en az 150 olan adaylar Özel Yetenekle Öğrenci Alan Lisans programlarını tercih edebileceklerdir

YERLEŞTİRME PUANININ HESAPLANMASI

Test

% (Oranı)

TYT (Temel Yeterlilik Testi) % 40
AYT (Alan Yeterlilik Testi) % 60

 

Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik Programlarına Başvurabilmek İçin
En Düşük Başarı Sırası Nedir?


OBP NASIL HESAPLANACAKTIR?
Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecektir. Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır.
Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Ortaöğretim

OKUL BİRİNCİLERİ
Ortaöğretim okullarını birincilikle bitiren adaylar için yükseköğretim programlarında okul birincisi kontenjanı bulunmaktadır. Okul birincileri, genel kontenjan (öncelikle) ve okul birincisi kontenjanı göz önünde tutularak merkez yerleştirme ile yerleştirme puanlarının yeterli olduğu en üst tercihlerine yerleştirilmektedir.

Özetle YKS
 Sınav 3 oturum olacaktır. 1. Oturum TYT, 2. Oturum AYT, 3. oturum Dil Sınavı
 TYT, Sözel, Eşit Ağırlık, Sayısal ve Dil puanı olmak üzere 5 çeşit puan türü vardır.
 Ön Lisans ve özel yetenek gerektiren okullar TYT puanı, Lisans programları ise AYT puanı ile öğrenci alacaktır.
 Ön Llisans programları için TYT’den 150, lisans programları için ise ilgili puan türünden 180 baraj puandır.

 Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili ayrıntılara ve Sıkça Sorulan Sorulara ulaşmak için tıklayınız.

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin 2018 YKS kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Kaynak: 2018 YKS Sınav Kılavuzu

 

 

Önceki İçerikZaman Yönetimi
Sonraki İçerikSaygı Pano Dokümanı-Değerler Eğitimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz